تبلیغات
ماهی فیش
Rss
Logo
ADS
نظرسنجی
کدام ماهی مورد علاقه ی شما می باشد؟

آمار بازدید
کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :
ADS

شناخت،نگهداری وتکثیرماهی مولی

نام علمی :Poecilia velifera،Poecilia latipinna،Poecilia sphenops

نام های دیگر: ماهی مولی که البته با توجه به رنگی که این ماهی دارد می تواند هر یک از نام های مولی سیاه ،مولی سفید،مولی نارنجی،مولی سبز،مولی برفی ،مولی طلایی،مولی باله بادبانی و.... را بپذیرد.

خانواده:Poeciliidae

زیستگاه:آمریکای مرکزی (مکزیک،کلمبیاو...)

دما:22تا28 درجه ی سانتی گراد(75°F - 82°F)

PH:7.5تا8.6

جایگیری:تمام نقاط تانک

طول عمر:3تا 5سال

اندازه:13 تا 15 سانتی متر(البته به طور معمول طول این ماهی بین 5 تا 10 سانتی مترمی باشد.)

 تغذیه : این ماهی همه چیز خوار است البته عمده غذای آنها را غذاهای گیاهی مانند جلبک وخزه تشکیل می دهد.  شمـــا برای تغذیه ی این ماهی می توانید از غذاهایی مثل غــــذاهای زنده،کرم خونی ،میگو و... استفاده کنید هرچند که استفاده ی زیاد از این غذاها   نیز مشــــــکل ساز خواهد بود.یکی دیگر از غذاهای ایده آل برای آنها پولکی می باشد.

در کل شما بهتر است غذایی مثل پولکی را به عنوان غذای ثابت به آنها بدهید واز غذاهای مثل دل گاو در کنار این غذا استفاده کنید(مثلا می توانید هفته ای یک بار به آنها دل بدهید)

شرایط تانک:این ماهی نیازمند تانکی با مخفیگاه های فراوان است که به همین دلیل میتوان گفت تانک گیاهی تانک ایده آلی برای این ماهی است.

این ماهی از ماهیان آبهای شور مزه می باشد وبهتر است درتانک آنها از نمک(30گرم در 80لیتر آب معادل یک قاشق غذاخوری )استفاده کرد با این این کار شما 2 کار انجام داده اید1_شرایط زندگی این ماهی را به گونه ا ی فراهم کرده اید2_تانک این ماهی را با نمک بدون ید ضد عفونی کرده اید.

رفتار:این ماهی از ماهیان صلح جو می باشد و بهتر است شما این ماهی را با ماهیان هم خانواده ی خود مثل گوپی،دم شمشیری،پلاتی و....نگهداری کنید.

تشخیص جنسیت: باله پشتی ماهی نر بسیار بزرگتر از ماهی ماده می باشد .ماهی مـــاده    جثـه ی بزرگتری دارد .با توجه به این توضیحات و مشاهده ی عکس های زیر شما میتوانید به راحتی نر وماده ی این ماهی را از هم تشخیص دهید.

ماهی نر

ماهی ماده

تولید مثل : این  ماهی از ماهیان بچه زا به شمار می رود و  بسیار هم راحت تکــثیر می شود بــه طوریکه یک بار در پلاستیک پس از خرید این ماهی در هنگام انتقال آنهابه تانک خودم  ماهی ماده زایمان کرد البته بعضی از بچه ها ناقص به دنیا آمدند.

اگر شرایط برای زایمان این ماهی فراهم باشد شـما می توانید ماهی یک بار صاحــــــب بچه مولی شوید.برای تکثیر این ماهی بهتر است به ازای هر ماهــــــی نر 2تا 3 ماهی ماده را در یک تانک قرار دهید.شما برای تکثیر این ماهی 2راه دارید یا درهمان تانکی که این ماهی ها را نگهداری می کنید اقدام به تکثیر این ماهی کنید یا از زایشگاه برای تکثیر این ماهـــــی استفاده کنـــید. راه اول توصیه نمی شود چون احتمال خورده شدن نوزادان به وسیله ی سایر ماهیان ودر صورت گرسنگی خورده شدن توسط والدین وجود داردپس اگر قصد انجام کار اول را دارید بهتراست تانکتان مخفی گاه های فراوان برای مخفی شدن بچه ها داشته باشد.اما راه دوم که راه بسیار خوبی می باشد نگهـــداری ماهی باردار در زایشگاه می باشد در این روش اگر شرایط مساعد باشد تقریبا تمام نوزادان جــان سالم به در می برند پس سعی کنید از زایشگاه برای تولید مثل استفاده کنید.

ماهی نروماده در حال جفتگیری

تغذیه نوزادان : بهترین غذا برای نوزادان همان غذای پودر شده ی والدین می باشد.

 

عکس های بیشتر »

 

مولی نر

مولی ماده

مولی نر

مولی ماده

صفحات سایت